Shiatsu

Zen Shiatsu je japonská masážní technika vycházející z východních léčebných tradic (principu Jing–Jang, z teorie 5 elementů) propojená s  moderní fyziologií a psychologií.
 
Shiatsu je práce s tělem usilující o nastolení dynamické rovnováhy -  volné proudění energie a optimalnější funkce celého organismu.
Při shiatsu k tomu využíváme vědomého přítomného doteku (dlaní, prsty, palcem, předloktím, lokty, nohama, celým tělem) různé intenzity, rychlosti, hloubky různých poloh těla (vleže na boku, na břiše, na zádech, vsedě, vestoje) a pasivních i aktivních pohybů  jako protažení,  rotace a dýchání...
 
Tradiční ošetření shiatsu zpravidla probíhá na zemi na pohodlné podložce.Je možné ho provádět i na masážním lůžku. Ošetření může probíhat přes oblečení či přikrývku, což někdy zvyšuje pocit bezpečí a možnost většího otevření se novým zážitkům.   
 
Shiatsu je vhodné ke zvýšení fyzické a psychické kondice, v rámci  seberozvoje, jako prevence, při chronických psychosomatických onemocněních, jako podpůrná technika při vážných onemocněních. Napomáhá transformaci na tělesné, duševní a duchovní rovině. Vhodná pro všechny věkové kategorie i v těhotenství.